NordicWalker.eu
Szkolenie Nordic Walking – technika marszu
Nauka chodzenia z kijami - szkolenie - technika marszu Nordic Walking

Szkolenia Nordic Walking

Szkolenie nordic walking - prawidłowa technika marszu

Technika podstawowa Nordic Walking:

Nauka poszczególnych elementów Nordic Walking w technice podstawowej nie jest trudna. Trudności dla początkujących adeptów kursów Nordic Walking pojawiają się , gdy trzeba skoordynować poszczególne elementy podstawowej techniki i zamienić je w płynny marsz. 
Poniżej znajdziesz krótki przegląd pełnej sekwencji ruchów, które są konieczne do prawidłowego, technicznego marszu z kijami Nordic Walking.
krok nordic

1. Ruch naprzemienny to podstawa. Chcesz się szkolić w technice Nording Walking zacznij od nauki prawidłowego chodu.

Nordic walking opiera się na zwykłym marszu, czyli występuje naturalny, przeciwbieżny ruch ramion i nóg do przodu i do tyłu. Kiedy poruszasz lewą nogą do przodu to robisz to samo jednocześnie z  prawą ręką, jeżeli do przodu przemieszcza się prawa noga - wówczas to samodzieje się z lewą ręką. Jeśli potrafisz opanować tę koordynację, jesteś na dobrej drodze. Ale nie tylko poruszasz rękami i nogami, Twoje biodra aktywnie rotują wraz z nogą w przód, podobnie jak obręcz  barkowa z ręką.

2. Pochylony tułów 

Twoja górna część ciała jest lekko pochylona do przodu w biodrach. Nie możesz odchylać górnej części ciała zbyt daleko do tyłu lub zbyt daleko do przodu. Będziesz także podnosić mostek, aby łatwiej oddychać i chodzić bardziej wyprostowany. Dzięki temu płuca będą miały wystarczająco dużo miejsca do oddychania. Mięśnie brzucha ciągle aktywne, zarówno skośne jak i proste trzymają napięcie brzucha oraz "przyciągają" odcinek lędźwiowy kręgosłupa do pępka.

3. Patrz przed siebie

Na początku Nordic Walking często patrzą na swoje stopy, aby lepiej skoordynować swoje stopy i nogi. Ale twoja głowa powinna być z reguły poziomo, patrzysz prosto przed siebie.

4. Luźne ramiona w chodzie z kijami to ważny element do przyswojenia na szkoleniu Nordic Walkking

Niech twoje ramiona zwisają tak rozluźnione, jak to tylko możliwe. Nie należy ich konwulsyjnie podnosić w całym zakresie ruchu. Prawe ramię obraca się w tym samym czasie co lewe biodro, a lewe ramię obraca się do przodu i do tyłu z prawym biodrem. Musisz pamiętać, by nie zginać zbytnio rąk w łokciu ani ich nie przeprostowywać. 

5. Zgięte kolano

Zawsze miej lekko ugięte przednie kolano. Nigdy nie należy go całkiem prostować. W ten sposób unikniesz ewentualnych kontuzji i nie zwalniasz tempa. Krok wydłużony, wspomagany odepchnięciem kija od podłoża.


Marsz NW

6. Podciągnięte palce - zadarta przednia stopa to typowy krok w marszu z kijami - w trakcie szkolenia Nordic Walking instruktor będzie Ci o tym przypominał.

Kiedy przechylasz jedną nogę do przodu, pociągnij palce u nóg w kierunku goleni. Twoje stopy powinny być skierowane do przodu i do góry jak to możliwe.

7. Stawianie stopy 

Kładziesz odpowiednią stopę płasko na ziemi piętą jako pierwszą. Następnie wykonujesz ruch toczenia po zewnętrznej krawędzi stopy, śródstopiu i stawie dużego palca. Unikaj zbyt stromego dotykania pięty, śródstopia lub śródstopia. Odpychasz się z palca. Ważne są tu odpowiednie buty, zwłaszcza, jeżeli maszerujesz po twardej nawierzchni (zawsze zalecamy marsz po miękkich nawierzchniach). Ponieważ stawianie stopy zaczynamy od pięty - but musi być odpowiednio miękki w tej części podeszwy by poprawiać amortyzację. Sztywność buta/podeszwy nie może być zbyt duzy by nie utrudniać "przetaczania" się stopy po podłożu.

8. Aktywny ruch ramion w marszu Nordic Walking to jedna z ważniejszych części szkolenia Nordic Walking

Twoje ruchy ramion pochodzą ze stawu barkowego, a nie ze stawu łokciowego. Za pomocą ruchu ramion określasz również długość kroku; im dalej ramiona wychylają się do przodu, tym większe kroki automatycznie stawiasz. Twoje ramiona nigdy nie powinny być całkowicie wyprostowane. 


nordic walking szkolenie

9. Otwieranie i zamykanie rąk na rękojeści kija - bez opanowania tego elementu Twoje szkolenie nie będzie zakończone.

Ważne jest również, aby ręce nie ściskały trwale rękojeści kija do Nordic Walking. Dłoń otwierasz w momencie gdy mija ona biodro w ruchu w tył i zamykasz je całkowicie, gdy przemieszcza się do przodu również na wysokości biodra. Musisz otworzyć dłoń w tylnym położeniu i możesz to zrobić właśnie dzięki specjalnej konstrukcji paska na dłoni, przypominającego rękawiczkę. nie zrobisz tego z kijami trekkingowymi - i to jest właśnie największa różnica.

10. Wąskie prowadzenie kija w marszu

Zawsze zbliżaj kije do Nordic Walking jak najbliżej ciała i wbijaj je w ziemię między stopami (patrząc z boku). Wbicie kija musi być mocne i wyraźne, dzięki czemu odciążysz stawy oraz odepchniesz się od podłoża.

nordic walking - chodzenie z kijkami a odchudzanie i jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie

Co najmniej 600 pozycji zawiera lista publikacji naukowych i medycznych, które zostały poświęcone aktywności fizycznej Nordic Walking i jej pozytywnego wpływu na zdrowie przy prawidłowej technice marszu.

Chodzenie z kijami a odchudzanie - Nordic Walking pozwala spalić do 46% kalorii więcej niż zwykły  marsz lub umiarkowany jogging. 

Dzięki Nordic Wlking poprawia się wydolność serca i układu krążenia o 22%

Marsz z kijami angażuje ponad 90% mięśni całego ciała, zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni ramion (triceps) i górnej części pleców nawet o 38%

Zmniejsza obciążenie stawów kolanowych, biodrowych  i stóp nawet do 26%

Pomaga zlikwidować lub wręcz uwalnia od bólu karku, szyi i ramion, a także pleców.

Zwiększa wydzielanie tzw. hormonów szczęścia

Wspiera przy problemach z nastrojem, stresem, nerwicą i zaburzeniami psychicznymi

Nordic Walking to również wyprostowana sylwetka

Nordic zdrowie

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA I ZAANGAŻOWANE MIĘŚNIE W PROCENTACH

Jazda na rowerze                   -  35 % mięśni
Marsz bez kijków, Jogging    -  65 % mięśni
Nordic Walking                       -  90 % mięśni

Nordic Walking jest bardzo popularny na świecie. Już ponad dekadę temu w samej tylko Europie ponad 10 milionów osób posiadało własne kije Nordic Walking.  W Niemczech firmy sprzedające ubezpieczenia zdrowotne oferują dofinansowania dla osób uprawiających Nordic Walking z instruktorem, a tamtejszy fundusz zdrowia refunduje tego typu rehabilitację.

Chodzenie z kijami czyli marsz nordic walking a odchudzanie

Aby schudnąć lub utrzymać figurę potrzebujemy spalać tłuszcz. Znaczne ilości tkanki tłuszczowej są spalana podczas dłuższego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności i przy ok. 120-140 uderzeniach serca na minutę. W trakcie poprawnego chodzenia z kijami Nordic Walking angażowane jest ponad 600 mięśni, które spalają tkankę tłuszczową podczas pracy. Należy trenować z tętnem wynoszącym ok. 65-70 % tętna maksymalnego przez ponad 30 minut aby osiągać zamierzone efekty. 
Gwarantuje to umiarkowany przyrost masy mięśniowej ze zwiększoną ich elastycznością, siłą i wytrzymałością,
Lepsze działanie enzymów i lepsz działanie mitochondriów odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu,
Bardzo dobry metabolizm, przyspieszony proces trawienia,
Sprawniejsze usuwanie tłuszczu z komórek tłuszczowych. 
Nordic Walking jest aktywnością fizyczną tzw. tlenową co również ma pozytywny wpływ zarówno na organizm jak i na spalanie tłuszczu. Do jego spalania jest bowiem potrzebny właśnie tlen. Dodatkowo zwiększone spalanie tłuszczu trwa do 12 godzin po treningu Nordic Walking!
odchudzanie
Nordic Walking to atrakcyjna sylwetka
Chodzenie z kijami to zwiększone spalanie kalorii, spalaj tłuszcz i odchudzaj się z Nordic Walking

Inne korzyści pro zdrowotne chdzenia z kijami nordic walking

Nordic Walking to również zwiększenie odporności organizmu, poprawa wydolności, zwiększenie ruchomości stawów, zmniejszenie bądź likwidacja bólów pleców, barków, szyi, karków czy stawów. Marsz z kijami to lepsza kondycja i zwiększony komfort życia. 
Nordic Walking wpływa pozytywnie na ukrwienie wszystkich narządów, w tym mózgu, który pracuje wówczas łatwiej i szybciej.
Nordic Walking zapobiega a nawet leczy osteoporozę, artretyzm, nadciśnienie i cukrzycę, zmniejsza stres, wzmacnia mięśnie, poprawia funkcjonowanie i smarowanie stawów, wzmacnia układ krążenia. Wreszcie marsz z kijami to dobra zabawa i relaks. 
Osoby po zabiegach i operacjach stawów, kręgosłupa, wylewach, pacjenci kardiologiczni - wszyscy powinni stosować rehabilitację w postaci Norking Walking pod okiem instruktora. 
W przypadku dyskopatii, gdzie dysk międzykręgowy ulega stwardnieniu i wysunięciu, Nordic Walking poprawia stan. Dysk uelastycznia się dzięki dobremu ukrwieniu i dożywieniu, mięśnie głębokie wzmacniają się i odbudowują, dzięki czemu są w stanie utrzmać dysk na właściwym miejscu.
Nordic Walking witalność z Gabel

Jak powiedział Platon już w IV wieku p.n.e. "Zdrowy mózg potrzebuje zdrowego ciała"

Współczesna badania naukowe i medyczne przyznają rację stwierdzeniu Platona i dowodzą, że:

15 - 39 % mniej przypadków chorób wieńcowych

33 % mniej przypadków udaru mózgu

12 % mniej przypadków nadciśnienia

12 - 35 % przypadków mniej zachorowań na raka okrężnicy

22 - 33 % mniej przypadków zachorowań na raka piersi

18 % mniej przypadków zachorowań na osteoporozę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Math Captcha
+ 15 = 20