NORDIC WALKING - CÓŻ TO JEST ?

NORDIC WALKING - czyli MARSZ NORDYCKI. Często mówi się MARSZ Z KIJAMI, lub po prostu chodzenie czy spacer z kijami. Jak jest naprawdę ?

NORDIC WALKING to zawsze marsz z kijami. Ale ze specjalnymi kijami do Nordic Walking. 

Kije do Nordic Walking bardzo przypominają kije do narciarstwa biegowego. Prosta i szczupła rękojeść, pasek lub dedykowana rękawiczka utrzymujące kijek przy dłoni, często z wygodnym wpinaniem. Kije najczęściej wykonane są z aluminium, włókna węglowego lub mieszanki carbon - aluminium. Kije Nordic Walking produkowane są w wersjach składanych lub o regulowanej długości oraz o długości stałej. Zakończone są grotem wklęsłym, najczęściej widiowym lub ostrym, tzw. pazurem.   

Tylko kije o takiej konstrukcji pozwalają na chodzenie techniką Nordic Walking. Charakterystyczny długi krok, dalekie wymachy ramion w przód i w tył, gdzie przy wymachu do tyłu kij jest wypuszczany z dłoni. Dzieje się to w momencie, kiedy rękojeść wbitego kija mija biodro.

Marsz NW

Kije Nordic walking

Kije o stałej długości
Kije Gabel FX
Kije regulowane teleskopowe
Kije Gable Fusion
Kije składane
Kije Gabel Nordic Walking

Kije trekkingowe - różnice

1.Pasek - pętla zamiast rękawiczki;  2. Rękojeść - gruba i profilowana zamiast smukłej i gładkiej; 3.Nakładki - okrągłe końcówki zamiast bucików; 4. Talerzyki dużej średnicy np. na śnieg

Kije trekkingowe Gabel Cilaos

ZALETY (I WADY ?)  UPRAWIANIA NORDIC WALKING

Zalety uprawiania Nordic Walking można wymieniać niemal bez końca, więc poniżej tylko kilka z nich:

 • Przy stosowaniu prawidłowej techniki Nordic Walking pracuje do 90% wszystkich mięśni. Dla porównania w zwykłym marszu lub biegu pracuje ok. 50 % mięśni.

 • Prawidłowa technika Nordic Walking pozwala na spalenie ok. 20-40 % kalorii więcej niż przy marszu lub biegu. Jednocześnie odczucie zmęczenia oraz obciążenie stawów i mięśni jest dużo mniejsze.

 • Nordic Walking rozwija i wzmacnia właściwie wszystkie grupy mięśni (jeżeli się uśmiechamy to pracuje 100% mięśnie 🙂 ), poprawia ruchomość w stawach, zmniejsza napięcie mięśni obręczy barkowej, szyi i pleców, poprawia kondycję. 

 • Nordic Walking zwiększa pobór i wchłanianie tlenu o ok. 20 % więcej niż przy zwykłym marszu. 

 • Nordic Walking mogą uprawiać wszyscy bez wyjątku, dzieci, dorośli i seniorzy, osoby po zawałach, operacjach i kontuzjach, kobiety w ciąży i każdy kto tylko ma ochotę. 

 • W trakcie marszu wyzwalają się hormony szczęścia, obniża się poziom stresu a pojawia się uśmiech i dobry humor. Nordic Walking to relaks i przyjemność.

 • Nordic Walking można uprawiać samemu i w towarzystwie, o każdej porze roku i przy każdej pogodzie, w każdym miejscu - ale zalecane jest maszerowanie po miękkich nawierzchniach.

 • Nordic Walking jest aktywnością relatywnie tanią, sprzęt czy ubiór dostępny jest dla każdego.

 • Treningi Nordic Walking zalecane są  w kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej KRK, wzmacniają serce, poprawiają krążenie, obniża się tętno i ciśnienie krwi, reguluje cholesterol.

 • Badania dowodzą, że regularne uprawianie Nordic Walking może zapobiegać osteoporozie prowokując procesy kościotwórcze,a  w przypadku już istniejącej osteoporozy nie tylko kości ulegają wzmocnieniu ale przyrasta ich masa (gęstość).

 • Regularne uprawianie Nordic Walking to również wspomaganie leczenia cukrzycy - zwiększa się wykorzystanie glukozy przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania chorego na insulinę.

 • Kije Nordic Walking odciążają stawy i kręgosłup. Zależnie od badań jest to od 2kg do nawet 5kg na każdy krok lub do 26% masy ciała. Przyjmując za właściwe "tylko" 2kg to robiąc 5km (ok. 6- tys. kroków) jest to 12 ton! 

Ruch ciała podczas marszu Nordic Walking

NORDIC WALKER

Wady Nordic Walking - 

- znam tylko jedną. Kto spróbuje - uzależnia się 🙂

Co jest potrzebne, by czerpać z dobrodziejstwa Nordic Walking?


- Kije Kije Nordic Walking (nie trekkingowe)


- Właściwy dobór długości kijów


- Odpowiednie buty z miękką i amortyzującą piętę podeszwą


- Rozgrzewka przed i rozciąganie po marszu, dodatkowo wskazane ćwiczenia wzmacniające i mobilizujące


-Prawidłowa technika - skorzystaj ze szkolenia lub trenuj z instruktorem


Nordic Walking zdowe serce
Mięśnie w Nordic Walking